Sława Isusu ChrystuŚWIĘTO PARAFIALNE W BUCZYNIE
Praznyk Światomuczennyka Dymitra Sołuńskogho


Dnia 8 listopada 2010 r, parafia prawosławna pw. Św. Dymitra Sołuńskiego w Buczynie uroczyście obchodziła dzień swojego patrona.
W przeddzień święta odprawiono uroczyste całonocne czuwanie (wsienocznoje bdienije), któremu przewodniczył o. Andrzej Dudra – proboszcz parafii Zielonogórskiej.

Następnego dnia rano, odbyło się małe poświęcenie wody oraz odśpiewano akatyst do św. Dymitra, po którym odbyła się św. Liturgia. Św. Liturgii w tym dniu przewodniczył arcybiskup Jeremiasz ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej w asyście licznie przybyłego duchowieństwa z okolicznych parafii. Wierni, którzy zebrali się przed cerkwią, udali się z procesją na plebanię, aby powitać swojego arcypasterza. U progu świątyni arcybiskupa przywitały dzieci, oraz wierni z proboszczem parafii – chlebem i solą. Nabożeństwo uświetnił swoim śpiewem chór parafialny.
W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządu gminnego i powiatu w osobach: Wójt Gminy Radwanice Pani mgr Sabina Zawis, Pani Maria Sadowska przewodnicząca Rady Gminy Radwanice oraz Pan Andrzej Sdowski radny powiaty Polkowice, dyrektorzy szkół w osobach, Pani mgr Stefania Kramarzewska dyrektor szkoły im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Pani mgr Anna Stańczak dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Radwanicach oraz Pani mgr Beata Niemczyk wicedyrektor tej że szkoły, Pani mgr Bogusława Niemasz dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Radwanicach, Pani mgr Danuta Sztuczka dyrektor Szkoły Podstawowej w Buczyne oraz dzieci i młodzież przybyła z pobliskich szkół. W trakcie nabożeństwa modlono się o szybkie i pomyślne ukończenie remontu cerkiewny. Całą uroczystość zwieńczyła uroczysta procesja (krestnyj chod) wokół świątyni.
W ostatniej części uroczystości ze słowem do wiernych zwrócił się proboszcz – o. Jerzy, który podziękował wszystkim za uczestnictwo w nabożeństwie oraz za wszelkie złożone ofiary a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.Wsjenoczne Bdienje (Całonocne Czuwanie)
15fot. Paweł AndrejczynWięcej zdjęć z 8-11-2010r ... Małe poświęcenie wody oraz odśpiewano akatyst do św. Dymitra - >>
 

. .